درباره پارچه کتان بیشتر بدانید.

پارچه کتان

پارچه‌های کتان و پنبه‌ای یکی از پرکاربردترین انواع پارچه‌ها در جهان هستند و این پارچه هیچ ترکیب مصنوعی ندارد. پارچه کتان از الیاف اطراف بذر گیاهان پنبه گرفته می‌شود که پس از بالغ شدن دانه‌ها در حالت گرد و کرکی ظاهر می‌شوند.

اولین شواهد برای استفاده از الیاف پنبه در منسوجات به هند و تقریباً 5000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. شبه قاره هند به دلیل کشت پنبه، شکوفا شد و این امر منابع پوشاک و سایر منسوجات را به راحتی در اختیار مردم قرار داد.

این احتمال وجود دارد که مردم آمریکا تا سال 5500 قبل از میلاد از پنبه برای منسوجات استفاده می‌کردند. اما واضح است که کشت پنبه از حداقل 4200 سال قبل از میلاد در سرتاسر آمریکا گسترش یافته است. در حالی که چینی‌های باستان برای تولید منسوجات بیشتر به ابریشم متکی بودند، کشت پنبه در چین در زمان سلسله هان رواج داشت.

در حالی که کشت پنبه در عربستان و ایران گسترده بود، این گیاه نساجی تا اواخر قرون وسطی با قدرت کامل اروپا نشد. قبل از این، اروپایی‌ها معتقد بودند که پنبه روی درختان اسرارآمیز در هند رشد می‌کند و برخی از محققان در این دوره حتی پیشنهاد کردند که این پارچه نوعی پشم است که توسط گوسفندانی که روی درخت رشد می‌کردند تولید می‌شده است.

 

از اولین روزهای کشت پنبه، پارچه کتان به دلیل بافت و سبکی استثنائی مورد توجه قرار گرفته است. پارچه کتان یا پنبه‌ای فوق‌العاده نرم اما دارای ویژگی‌های حفظ گرما است که آن را شبیه مخلوطی از ابریشم و پشم می‌کند.

در حالی که پنبه از ابریشم دوام بیشتری دارد، از پشم دوام کمتر دارد و این پارچه مستعد بریدن و پارگی است. با این وجود، پنبه یا کتان همچنان یکی از محبوب‌ترین و تولید شده‌ترین پارچه‌ها در جهان است.

این پارچه از مقاومت کششی نسبتاً بالایی برخوردار است و رنگ طبیعی آن سفید یا کمی زردرنگ است.

پنبه بسیار قدرت جذب‌کنندگی آب و رطوبت را دارد، اما همچنین به سرعت خشک می‌شود که باعث می‌شود رطوبت زیادی را جذب کند. می‌توانید پنبه را با حرارت زیاد بشویید و این پارچه به خوبی روی بدن و لباس شما قرار می‌گیرد. با این حال، پارچه کتان پارچه نخی نسبتاً مستعد چروک شدن است و هنگام شستشو کوچک می‌شود.

پارچه کتان

پارچه کتان چگونه ساخته می‌شود؟

تولیدکنندگان پارچه کتان، این پارچه را از پوشش محافظ فیبری که دانه‌های پنبه را احاطه کرده است، تهیه می‌کنند. در حالی که دانه‌های پنبه به خودی خود بسیار کوچک هستند، غلاف‌هایی که آن‌ها را در برمی‌گیرد می‌تواند بزرگ‌تر از انتهای انگشت شست شما باشد.

 

برای تولید پارچه کتان، تولیدکنندگان ابتدا باید بذر پنبه را از گلوله جدا کنند. درگذشته این مرحله با دست انجام می‌شد. اما در سال 1794 یک کارآفرین آمریکایی یک دستگاه مکانیکی اختراع کرد که روند جداسازی پنبه را بسیار تسریع می‌کند.

این روزها روش‌ها و ماشین‌آلات مختلفی برای این کار وجود دارد که این روند را حتی برای کارگران آسان‌تر می‌کند. بعضی از ماشین‌آلات می‌توانند کوزه‌های پنبه‌ای را از مزارع کشاورزی برداشت کنند و بعضی دیگر می‌توانند دانه‌ها را از کوزه‌ها جدا کنند.

تولید پنبه یا کتان در بهار با کشت بذر پنبه آغاز می‌شود. در بیشتر موارد، ماشین‌های خودکار بذر پنبه را در ده ردیف یا بیشتر به طور هم‌زمان می‌کارند. نهال‌ها در حدود هفت روز ظاهر می‌شوند و پیازهای بالغ پنبه در عرض 55  تا 80 روز ظاهر می‌شوند.

 

قبل از برداشت ماشین، باید فرایند برگ زدایی توسط کارگران انجام شود این فرایند حذف برگ‌ها از گیاهان پنبه است. در مرحله بعد، یک دستگاه مقدار پنبه‌ای را که 50 نفر می‌توانستند بچینند، برداشت می‌کند و همین دستگاه آلاینده‌های بزرگ را از الیاف پنبه خارج کرده و به‌صورت کیسه‌ای درمی‌آورد.

 

دستگاه‌های پنبه اتوماتیک با کارکرد و راندمان بالا می‌توانند تا 60 بشکه خام پنبه به وزن 227 کیلوگرم را در مدت‌زمان یک ساعت پردازش کنند. این دستگاه‌ها دانه‌ها را از کاسه‌های پنبه جدا می‌کنند و همچنین هرگونه آلودگی یا زباله را از روی پنبه پاک می‌کنند.

هنگامی پنبه به حدی تمیز می‌شود که از الیاف پنبه خالص و بدون دانه یا زباله تشکیل شده باشد و به یک کارخانه تولید پارچه منتقل می‌شود. در این مسیر، پنبه خام برش خورده است که فرایند تشکیل الیاف پنبه به رشته‌های بلند است. در مرحله بعد، این رشته‌ها برای ایجاد نخ می‌چرخند.

در این مرحله، مواد اولیه مورد استفاده در پارچه‌های کتان کامل است. این نخ‌های پنبه ممکن است در ادامه تحت انواع روش‌های شیمیایی قرار گیرد و رنگ شود. در مرحله بعد آن را به نوع خاصی از پارچه مانند روتختی، تیشرت یا شلوار جین آبی می‌بافند.

 

پارچه کتان

کاربرد پارچه کتان چیست؟

تقریباً 75% از محصولات پوشاکی جهان حداقل از مقداری پنبه یا کتان ساخته شده‌اند. در تعداد بسیار زیاد، پنبه پرکاربردترین الیاف نساجی در جهان است و تولیدکنندگان می‌توانند این پارچه را به تعداد بی‌شماری از انواع محصولات تولید کنند.

به عنوان مثال، اکثر تیشرت‌ها حداقل مقداری پنبه دارند و از کتان ساخته شده‌اند و شلوار جین آبی واقعی 100 درصد کتان است. از پارچه کتان برای ساخت حوله، حمام استفاده می‌شود و همچنین از آن برای ساخت روتختی، پتو و لحاف استفاده می‌شود. حتی ممکن است تولیدکنندگان از پنبه برای ساخت پرده، دیوارپوش و سایر انواع دکوراسیون منزل استفاده می‌کنند.

 

کتان جذب‌کننده رطوبت است و می‌تواند هوا را در خود گردش دهد. معمولاً از آن برای تهیه لباس‌های گرم استفاده می‌شود. نرمی پارچه کتان باعث می‌شود گزینه مناسبی برای لباس‌های رسمی و تجاری باشد و قابلیت‌های قابل‌توجه در کشیدن آن باعث می‌شود پارچه‌ای ایده‌آل برای لباس‌ها باشد.

 

تولیدکنندگان از کتان برای تهیه لوازم پزشکی نیز استفاده می‌کنند و از این پارچه برای ساخت نخ صنعتی و برزنت استفاده می‌شود. به طور خلاصه، از پنبه می‌توان تقریباً برای تولید هر نوع نساجی برای مصارف مصرفی یا صنعتی استفاده کرد.

انواع مختلف پارچه‌های کتانی وجود دارد؟

چهار نوع کتان متمایز وجود دارد که برای ساخت پارچه نخی استفاده می‌شود. علاوه بر این، انواع مختلفی از پارچه‌های کتان وجود دارد که از گونه‌های گیاهی زیر تهیه شده است:

  1. Gossypium hirsutum یا کتان مکزیکی

این نوه پنبه یا کتان گسترده‌ترین شکل این محصول است. این کشور 90 درصد از تولید پنبه و کتان جهان را تشکیل می‌دهد.

در طول سال‌ها معامله گران این نوع کتان را تقریباً به هر مکانی در سراسر جهان صادر کرده‌اند و تقریباً در هر آب‌وهوایی رشد می‌کند.

این گیاه یک الیاف پنبه کوتاه است و کیفیت آن مانند سایر اشکال دیگر این الیاف نساجی باکیفیت نیست.

 

  1. Gossypium barbadense :

یک نوع پنبه بسیار طولانی است به این معنی که از الیاف پنبه بلندتر تشکیل شده است که منسوجات نرم و لوکس‌تری تولید می‌کنند. این نوع پنبه 8 درصد از تولید پنبه یا کتان جهان را تشکیل می‌دهد و نسبت به گیاه اول گران‌تر است.

این نوع کتان بومی آمریکای جنوبی است و به نقاط مختلف در سراسر جهان صادر شده است.

 

  1. درختچه Gossypium:

در حالی که بیشتر انواع پنبه و کتان روی بوته‌های کوچک رشد می‌کند، این نوع گیاه روی بوته‌های بزرگ‌تری رشد می‌کند که تقریباً می‌توان آن را درخت دانست. این نوع کتان کمتر از 2 درصد تولید جهانی را به خود اختصاص می‌دهد.

 

  1. Gossypium herbaceum:

این گیاه به پنبه لوانت نیز معروف است بومی آفریقا و عربستان است و کمتر از 2 درصد در کشت جهانی پنبه کمک می‌کند.

 

پیراهن کتان مردانه

6 کاربرد رایج کتان:

پنبه یا کتان مصارف زیادی در صنایع مختلف دارد.

  • پارچه‌های بافته شده: از کتان برای ساخت انواع پارچه‌های بافته شده از جمله بوم، جین، داماس، فلانل و موارد دیگر استفاده می‌شود.
  • لباس: پنبه در نتیجه تولید انبوه، می‌تواند منجر به تولید پوشاک‌های نرم و جذاب و بادوام در نساجی شود. کتان اغلب برای تی شرت، شلوار جین آبی، لباس و موارد دیگر استفاده می‌شود .
  • ملحفه و حوله: از آنجا که پنبه یا کتان بسیار نرم است. پارچه ایده آلی برای ملحفه‌های اتاق‌خواب و حوله‌هایی است که جذب رطوبت موردنیاز است.
  • زیرشلواری: به دلایلی که گفته شد کتان می‌تواند در ساخت لباس‌ها خانه و لباس زیرهای راحت و بادوام استفاده شود.
  • دکور خانه: کتان همچنین در سراسر خانه برای روکش مبل، پرده، فرش، بالش استفاده می‌شود.
  • روغن پنبه‌دانه: دانه پنبه‌ای محصول فرعی تولید پنبه است و از دانه‌های آن برای تولید روغن پنبه دانه استفاده می‌شود که برای سس سالاد و مارگارین استفاده می‌شود. همچنین می‌تواند در آرایش، صابون، شمع و موارد دیگر استفاده شود.

 

راهنمای مراقبت از پارچه کتان:

 

پارچه کتان را می‌توان با ماشین لباس‌شویی یا خشک‌شویی شستشو داد و دستورالعمل‌ها بر اساس رنگ پارچه متفاوت است. حتماً در هنگام شستشو برچسب دستورالعمل روی لباس را بخوانید.

قبل از شستشو هرگونه لکه را تمیز کنید.

لباس‌ها و پارچه‌های رنگی هم رنگ را با هم بشویید تا از رنگ دادگی به بقیه لباس‌ها و تغییر رنگ جلوگیری شود. پارچه‌های کتان تیره‌رنگ باید در آب‌های سرد شسته شوند، در حالی که رنگ‌های روشن‌تر را می‌توان در آب گرم یا سرد شستشو داد.

می‌توان روی پارچه‌های کتان از سفیدکننده استفاده کرد.

پارچه‌های کتان بعد از شستن آب‌رفته و کوچک می‌شوند پس از تصمیم دارید لباسی با پارچه کتان بدوزید، حتماً پارچه خود را از قبل بشویید بعد بدوزید.

لباس‌های کتان را می‌توان برای خشک‌کردن آویزان کرد. توجه داشته باشید که کتان به‌راحتی چروک می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید از چروک شدن جلوگیری شود سریع آن را از خشک‌کن یا روی طناب بردارید تا از ایجاد چین‌وچروک‌های اضافی جلوگیری شود.

 

اگر قصد دارید پارچه‌ای بخرید یا لباسی از جنس کتان خریداری کنید حتماً این کار را بکنید، علاوه بر موارد گفته شده در بالا پارچه کتان یکی از رایج‌ترین پارچه است که در تمامی لباس‌ها به کار رفته است از پارچه کتان هم در فصول گرم و هم در ماه‌های سرد سال می‌توان استفاده کرد.

علاوه بر این به دلیل بافت سبک و طبیعی آن و نبود هیچ‌گونه ماده شیمیایی و غیرطبیعی برای سلامت پوست بدن مخصوصاً در ماه‌های گرم سال و کودکان و افرادی با حساسیت بالا بسیار مناسب می‌باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
پونه امینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *