کفش ورزشی مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

انتخاب کفش ورزشی مناسب

ویژگی های کفش ورزشی مناسب

 

کفش همواره آیتمی مهم در استایل هر فرد است. مخصوصا زمانی که کاربری آن از مصرف روزمره فراتر رود. در شرایطی که به دنبال آیتمی تخصصی باشید، حساسیت ها نیز افزایش می یابد. تفاوتی نمی کند برای انتخاب کفش زنانه یا کفش مردانه مناسب برای ورزش وارد این صفحه شده باشید. در این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی هایی که باید در انتخاب آن مد نظر داشته باشید، آشنا کنیم.

اولین نکته حائز اهمیت توجه به اندازه و شکل مطلوب است. به طوری که بتوانید به راحتی از آن برای ورزش و فعالیت های بدنی استفاده کنید.

 به راستی یک کفش ورزش باید چه شاخص هایی داشته باشد و آن را چگونه انتخاب کنیم؟

تهیه کفش ورزش که امروزه به عنوان یکی از ابزار اصلی هر رشته ورزشی مطرح است برای اجرای بهتر ورزش بسیار مهم بوده و دارای سه کارکرد اصلی حفاظت از پا، راحتی و حمل وزن بدن است.

به طور کلی عناصر آناتومیک و فیزیولوژیک به طور همزمان سبب حرکت موثر می شوند.

در حرکت سه فاکتور حرکت ایمن، حرکت موثر و حرکت با کیفیت بسیار مهم است.

برای بهره وری از از این سه فاکتور باید یک کفش ورزشی مناسب تهیه کنید.

 

چند نکته مهم برای انتخاب کفش ورزشی مناسب

 

راه رفتن و دویدن یکی از طبیعی ترین تمرینات در ورزش کردن هستند.

با انتخاب کفش های ورزشی اشتباه به جای لذت بردن از پیاده روی و دویدن چابک و بشاشانه ، این حرکات ختم به رجوع به شکسته بند و باند پیچی مچ پا میشود.

با توجه داشتن به چند نکته ی کوچک هنگام خرید کفش ورزشی خود، میتوانید تجربه ی عالی در ورزش کردن داشته باشید.

انتخاب کفش ورزشی مناسب

در ادامه به معیار هایی که باید هنگام خرید کفش ورزشی مد نظر داشته باشید می پردازیم.

 

معیار خود را فقط و فقط برند نگذارید.

بسیاری از برند ها انواع کفش را تولید می کنند. ممکن است در بسیاری از موارد تخصص آن ها در حیطه کفش های ورزشی نباشد. به همین دلیل بهتر است به کیفیت و حرفه ای بودن آن توجه کنید.

فرقی نمی کند که شما عاشق کدام برند کفش باشید، نایک، آدیداس، اسکیجرز و … . ممکن است کفش مناسب پای شما در این برند بخصوص پیدا نشود. هنگام خرید کفش بدون توجه به برند و صرفا با تناسب کفش با فعالیت بدنی خود یا راحتی در هنگام استفاده توجه کنید. با معیارهای واقعی و نه براساس برند کفش خود را انتخاب نمایید.

 

کفش های چند منظوره انتخاب نکنید.

کفش های پیاده روی سفت و محکم هستند.اما کفش های دویدن انعطاف پذیر تر با لایه های اضافه تری برای ضربه گیری بهتر هستند. اگر شما هر دو فعالیت را انجام می دهید هر کدام را جدا تهیه کنید.
کفش‌هایی که برای ورزش خاصی هستند نباید برای کار دیگر استفاده شوند.
اگر کفش ورزشی برای خرید رفتن یا پیاده روی عادی استفاده شود، زودتر استهلاک پیدا می‌کند.
برای خود یک کفش راحت خریداری کنید و کفش ورزشی را تنها برای ورزش استفاده کنید.
اگر از ظاهر یک کفش خوشتان می‌آید اما کفش راحتی نیست از آن استفاده نکنید،
زیرا به پاهای شما آسیب می‌زند.

 

پاهای خود را بشناسید.

همه ما می دانیم که پاهایمان روی هم 10 انگشت و 2 پاشنه دارند. اما چیز مهم تر شکل پاهاست. بنابراین آگاهی از انحنا و فرم پاها در انتخاب کفش راحت نقش مهمی ایفا می کند.

 

سایز پاهای خود را مدام بررسی کنید.

اینکه در بزرگسالان سایز پاها تغییر نمی کند، یک باور غلط می باشد. در واقع، به مرور زمان سایز پاها تغییر می کند. بنابراین سالی یکبار پاهای خود را اندازه بگیرید.

 

مرتبط بخوانید : انتخاب سایز کفش مردانه

 

حتما از جوراب استفاده کنید.

هنگام دویدن و یا راه رفتن حتما از جوراب استفاده کنید. بهتر است از جوراب هایی که سبب بهبود عملکرد و یا کاهش درد شده و از پیشرفت بدشکلی در اندام جلوگیری می کند  استفاده نمایید. تا پاهای شما کاملا با کفش جفت و جور گشته و سلامت پاهای شما تضمین شود.

 

زمانی که باید کفش نو بخرید را درست تشخیص بدهید.

تقریبا به طور میانگین بعد از 700 کیلومتر دویدن کفش جدیدی باید خریداری کرد. به عبارتی دیگر به محض اینکه پشت کفش مستهلک شد و یا اینکه در پاهایتان احساس خوبی نداشتید، کفش باید تعویض شود.

 

کفش های شما باید متناسب با کف پای شما باشد.

بی درنگ کفش های پیاده روی و دویدن باید راحت باشند. هنگام خرید مدتی کفش را پا کرده و در محوطه فروشگاه راه بروید تا از مناسب بودن آن اطمینان حاصل کنید.

ویژگی های کفش ورزشی مناسب

کفی کفش ورزشی مناسب

 

شاید بتوان گفت که مهمترین بخش یک کفش برای یک دونده کف آن می باشد.

 

کفی کفش باید دارای خصوصیاتی باشد که شامل موارد ذیل می شود:

   1- کفی باید دارای قوس هایی مطابق با قوس های طبیعی پا باشد. به طوری که در زمان تحمل وزن بدن بتواند از قوس پا حمایت کند. پس از انتخاب کفش هایی که دارای کفی تخت و صاف می باشند به شدت پرهیز نمایید.

   2- کفی کفش باید دارای انعطاف کافی باشد تا بتواند در مرحله جدا شدن پا از زمین به میزان کامل خم شود. در این حالت است که سیکل راه رفتن یا دویدن به صورت کامل انجام می گیرد. انتخاب کفش هایی که دارای انعطاف کافی نمی باشند می تواند باعث خستگی عضلانی در پاها و همچنین درد عضلانی در قسمت کف پا شود.

   3- کفش ها باید دارای نرمی مناسب باشند تا بتوانند از میزان نیرویی که به بدن منتقل می شود جلوگیری کنند. کفش هایی که دارای نرمی بیش از حد می باشند نیز به اندازه کفش هایی که دارای نرمی کمی باشند در خنثی کردن نیروهایی که به بدن منتقل می شوند نا کارامد می باشند. تحقیقات نشان داده است که میزان مصرف انرژی در هنگام استفاده از این گونه کفش ها بیشتر می باشد.

   4- میزان ارتفاع کفی کفش نیز عامل مهمی در انتخاب کفش مناسب می باشد. به طوری که ارتفاع کف در قسمت پاشنه باید حداقل ۲ سانتی متر باشد. انتخاب کفش هایی که کفی آن ها دارای ارتفاع اندکی می باشد سبب بروز دردهایی در ناحیه مچ، زانو و کمر می شود.

 

 

برای خرید کفش ورزشی مردانه کلیک کنید.

 

 

ویژگی های کفی کفش ورزشی مناسب

 

رویه کفش ورزشی مناسب

 

رویه کفش باید از الیاف کتان باشد. و سعی شود در آن از حداقل مواد شیمیایی استفاده شود تا از بروز حساسیت ها جلوگیری شود. همچنین به تهویه ها در کفش که یکی از عوامل جلوگیری از بیماری های قارچی در قسمت پا می باشند کمک شود.

 رویه ی کفش باید دارای منافذی برای عبور هوا باشد. استفاده از کفش هایی که دارای رویه هایی با منافذ فراوان می باشند ایده آل است. در این حالت، تهویه کفش به خنک شدن پا و جلوگیری از بیماری های قارچی کمک می کند.

استحکام رویه ی کفش باید به نحوی باشد که از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند. همچنین در برابر فشار های وارده در طی زمان، حالت اولیه خود را از دست ندهد.

کفش ها باید دارای بند باشند. استفاده از کفش هایی که دارای چسبک می باشند به هیچ عنوان در ورزش توصیه نمی شود. به علت اینکه چسبک ها نمی توانند نیروهای وارده را در هنگام تغییر جهت ورزشکار، برخورد ها و اتفاقات را به درستی خنثی کنند. در نتیجه احتمال بروز صدمه به مچ را افزایش می دهند.

 

نکاتی که هنگام خرید کفش ورزشی باید به خاطر داشته باشید.

 

   1- کفش باید اندازه پا باشد نه اینکه صرفاً زیبا باشد.

   2- در هنگام خرید هر دو لنگه کفش را امتحان کنید.

   3- وقتی کفش را پوشیدید بایستید و مطمئن شوید که در پنجه پا سه تا ۱۲میلیمتر از انگشت شصت پا فضای خالی وجود دارد.

   4- هرگز کفش تنگ به امید اینکه جا باز می کند نخرید.

   5- کفشی بخرید که برای ورزش مورد نظر طراحی شده باشد.

   6- اگر پای شما به رویه کفش فشار می آورد به طوری که سبب بیرون زدگی از کفش می شود آن را کنار بگذارید.

   7- کفشی بخرید که به اندازه کافی حرکت را کنترل کند.

   8- افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده کنند که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد. و از پوشیدن کفش هایی که پا را محدود می کند خودداری کنند.

   9- افراد دارای کف پای صاف باید کفش دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی بپوشند.

   10- افرادی که دارای قوس کف پای طبیعی هستند باید کفش هایی بپوشند که برآمدگی مختصر دارد.

 

در این مطلب سعی کردیم به تمامی نکات مهم در خرید کفش ورزشی مناسب اشاره کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

نظرات خود را در رابطه با این مطلب در قسمت دیدگاه برای ما ثبت کنید. همچنین در صورتی که سوالی در این رابطه ذهن شما را درگیر کرده است در همین قسمت مطرح کنید. کارشناسان روپا شما را در کمترین زمان ممکن راهنمایی می کنند.

ropa_content
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *